Editorial by HTML5 UP

Atölyeler

 • Açık Hava Basıncını Keşfediyorum


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Açık hava basıncının nesneler üzerindeki etkisini uygulamalı olarak öğrencilerimize kavratmak aynı zamanda sesin hava tanecikleri yoluyla iletildiğini ve havasız ortamlarda sesin yayılmasının mümkün olmadığını çocuklara kavratmak.

  Atölye Lideri: Kemal ÖZDEMİR


 • Action Herbaryum


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Katılımcıların Web 2.0 teknolojilerini isin içine dahil ederek kurutulmuş bitki koleksiyonu (herbaryum) çalışması ile bitkileri tanımaları amaçlanmıştır

  Atölye Lideri: Hilal KARAKIŞ


 • Akıllı Ambalaj Geliştirme ve Ambalajlı Gıdaların Üzerindeki Sembollerin Anlamlarını Öğrenme


  Etkinliğin Kategorisi: Sağlıklı Beslenme

  Etkinliğin Amacı: Akıllı ambalajlama paketleme yöntemlerinde gıdanın takibi, raf ömrü, depolama sırasındaki herhangi bir nedenle bozulup bozulmadığı gibi pek çok bilgi kolayca edinilmektedir. Ambalajlı gıdaların etiketlerindeki sembollerin anlamı kavratılarak katılımcıların yaratıcılıkları isin içine katılıp, hızla gelişen ambalaj sektöründe kullanımının artması beklenen akıllı bir ambalaj tasarlamaları istenecek, sağlıklı beslenme, bilinçli bir tüketici olmayla ilgili farkındalık sağlanacaktır.

  Atölye Lideri: Dr. Öğr. Üyesi Gülten ŞEKEROĞLU


 • Altın Kız, Altın Erkek


  Etkinliğin Kategorisi: Matematik

  Etkinliğin Amacı: Altın oran hakkında bilgi edinmek. Altın oranın doğadaki yansımalarını keşfetmek. Altın oran ile güzellik anlayışını değerlendirmek. Doğadaki Matematiğin farkına vardırmak. Matematiğin dört işlem ve geometrik cisimlerden ibaret olmadığını, çevremizde zannettiğimizden fazla matematik olay gerçekleştiğini göstermek. Matematiğin icat edilen değil, keşfedilen bir bilim dalı olduğunu göstermek. Matematiğin gelişimi hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamak.

  Atölye Lideri: Emin YAŞAR


 • Anket İçin Kapı Kapı Gezme


  Etkinliğin Kategorisi: Etkileşimli Uygulamalar

  Etkinliğin Amacı: Anket ve araştırma yapma alışkanlıklarını katılımcılara kazandırma. Zaman ve maddi külfetlerden tasarruf sağlayarak online anket ve formlar hazırlamak. Bu verileri e-tablolar üzerinden analiz edebilmek, özellikle ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin araştırma konularında anket kullanımına teşvik ederek, anket hazırlamanın ve uygulamasının çok zor olmadığını atölyemizde göstermek . Ayrıca verilerin elektronik ortamda değerlendirilmesi noktasında da katılımcılara yardımcı olmaktır.

  Atölye Lideri: Hayri ÖZASLAN, Ali DEMİR


 • Artırılmış Gerçeklik ile Samanyolu Dünyada


  Etkinliğin Kategorisi: Arttırılmış Gerçeklik

  Etkinliğin Amacı: Arttırılmış Gerçeklik uygulamaları ile astronomi konularının somutlaştırılması ve ortaokul öğrencilerinde teknolojik farkındalığın arttırılması

  Atölye Lideri: Dr. Buket AKYOL


 • Benim Mozaiklerim


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Gaziantep tarihini ve kültürünü tanıtarak, sanatsal yaratım gerçekleştirmek.

  Atölye Lideri: Özden YILDIZ


 • Benim Simetrik Motiflerim


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Şablon baskı tekniğini kullanarak simetriyi algılama birim tekrar yolu ile sanatsal yaratım gerçekleştirmek.

  Atölye Lideri: Azmi ATİLLA


 • Bilim Gösterileri


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Öğrencilerde bilimsel merak uyandırmak, günlük hayatın içindeki ayrıntıların, bilimsel yöntemlerle açıklanabileceğini keşfedip yeni bakış açıları kazandırmak, bilimsel gerçekleri teatral bir şekilde sunmak.

  Atölye Lideri: Büşra NACAROĞLU - Mehmet KÖSECELİ


 • Bir Başka Ben


  Etkinliğin Kategorisi: Etkileşimli Uygulamalar

  Etkinliğin Amacı: Resim isleme programında birkaç işlem ile katılımcıların kendi göz ve saç renklerini değiştirebileceklerini, beğendikleri bir kıyafetin üstlerinde nasıl duracağı hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak. Katılımcıların dijital ortamdaki fotoğrafları üzerinde çeşitli değişiklikler yaparak saç rengi, kıyafet ve. konularda onlara yardımcı olmayı düşünüyoruz. Ayrıca yeni tasarımlar oluşturmak için katılımcılara fırsat sunmak.

  Atölye Lideri: Ali DEMİR


 • Bir de Bu Taraftan Bak


  Etkinliğin Kategorisi: Etkileşimli Uygulamalar

  Etkinliğin Amacı: Resim isleme programında birkaç işlem ile katılımcıların kendi göz ve saç renklerini değiştirebileceklerini, beğendikleri bir kıyafetin üstlerinde nasıl duracağı hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak. Katılımcıların dijital ortamdaki fotoğrafları üzerinde çeşitli değişiklikler yaparak saç rengi, kıyafet ve. konularda onlara yardımcı olmayı düşünüyoruz. Ayrıca yeni tasarımlar oluşturmak için katılımcılara fırsat sunmak.

  Atölye Lideri: Dr. Zeynep YILMAZ ÖZTÜRK


 • Bitkilerin Büyük Dünyası


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Bitkilerin yapı ve organlarının kısımlarının mikroskopta inceleyerek , bu kısımlar hakkında bilgi sahibi olmak amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Mehmet YILMAZ


 • Bizimle Değerlerimiz İçin Değerlerimize Aşık Atar mısın? "Aşık'a İlgisiz Kalma Değerlerinden Olma"


  Etkinliğin Kategorisi: Değerler Eğitimi

  Etkinliğin Amacı: İlimizde, yöremizde, günümüzde unutulmuş Aşık oyunlarını derleyip gün yüzüne çıkarabilmektir. Oyunları oynatarak kültürel değerlerimizi aidiyet duygularımızı canlı tutabilmek adına çocuk oyunlarının/aşık oyunlarının içinde taşıdığı kültürel değerleri tespit etmek ve çocuk oyunları ile öğrencilerin sosyal bilgiler/tarih dersini sevmelerini sağlamak.

  Atölye Lideri: Ayşe GÜMÜŞ


 • Bulut Odası


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Kozmik parçacıkların bulut odası adlı algıçta bıraktıkları izleri gözlemlemek ve parçacık algıçları hakkında bilgi sahibi olmak.

  Atölye Lideri: Dr. Yücel CANÇELİK


 • CD'lerle Rekreasyon


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Atık malzemeleri değerlendirmek ve yeniden düzenlemek, bu objeleri kullanarak yeni işlevsel ve görselliği olan ürünler ortaya koymak,2 boyutlu ve 3 boyutlu çalışmalarla duygu ve düşüncelerini rekreasyon etkinlikleriyle anlatmaya çalışmak.

  Atölye Lideri: Dilek KARATAŞ


 • Chariot STEM Görevi


  Etkinliğin Kategorisi: STEM-STE(A)M

  Etkinliğin Amacı: İki tekerlekli arabaların (Chariot) tarih boyunca hangi amaçlar için kullanıldığını göstermek. Katılımcıların basit malzemeler ve robotik topla benzersiz iki tekerlekli arabalarını tasarlamalarını sağlamak. Tasarlanan iki tekerlekli arabanın yarış pistinde gezinmesi için program yazmak. Katılımcıların tarihsel bir yolculuğa çıkarak fen, matematik, mühendislik ve teknoloji (STEM) desteği ile kendi programlanabilir iki tekerlekli arabalarını üretmelerine ve risk almalarına katkıda bulunmak. Katılımcıların tarihsel bir yolculuğa çıkarak fen, matematik, mühendislik ve teknoloji (STEM) desteği ile kendi programlanabilir iki tekerlekli arabalarını üretmelerine ve risk almalarına katkıda bulunmak.

  Atölye Lideri: Yunus Emre AVCU


 • Çocuk Oyunları Tarih Atölyesi "Oyun, Oyuncak Her Öğrenci Tarihini Öğrenecek"


  Etkinliğin Kategorisi: Tarih

  Etkinliğin Amacı: Öğrencilerin geçmişte oynanmış (özellikle yasadıklar bölgede) unutulmuş çocuk oyunlarını hatırlamaları ve bu oyunların tarihi geçmişlerini öğrenmeleri konusunda farkındalık oluşturmak. Çocuk oyunlarının içinde taşıdığı kültürel değerleri tespit etmek. Çocuk oyunları ile öğrencilerin sosyal bilgiler/tarih dersini sevmelerini sağlamak

  Atölye Lideri: Ayşe GÜMÜŞ


 • Derdimi Anlatacak Kadar


  Etkinliğin Kategorisi: Türkçe-Edebiyat

  Etkinliğin Amacı: Eleştirel okuma ve izleme yöntemiyle anlama ve anlatım yeteneğini geliştirerek toplumsal problemleri fark etme, dile getirme ve çözüm bulabilme yeterliliğini arttırmak. Sorunların çözümü noktasında kitlesel iletişm yöntemlerini kullanarak farkındalık yaratmak ve çözüme katkı sağlamak.: Eleştirel okuma ve izleme yöntemiyle anlama ve anlatım yeteneğini geliştirerek toplumsal problemleri fark etme, dile getirme ve çözüm bulabilme yeterliliğini arttırmak. Sorunların çözümü noktasında kitlesel iletişim yöntemlerini kullanarak farkındalık yaratmak ve çözüme katkı sağlamak.

  Atölye Lideri: Kenan YAVUZ


 • Düşün-Bul-Yerleştir "3D Yazıcıda Türk Bilim Adamlarıyla Soma Küpü"


  Etkinliğin Kategorisi: 3D Tasatım Atölyesi

  Etkinliğin Amacı: Geometrik çizim becerisini geliştirmek, Autodesk 123D çizim programında ölçülü çizim yapabilmek, Bilgisayar destekli tasarımı matematik materyali ile bütünleştirmek, Türk bilim adamlarını tanıtmak, , kriptoloji yöntemini kullanarak bulmacayı daha eğlenceli ve etkili hale getirmek. Soma küpü geometrik materyalini tasarlarken Türk bilim adamlarının isimlerini kripto yöntemiyle küpün etrafına yazarak daha eğitsel bir ürün ortaya koymak (3D Yazıcıdan baskı alarak somut bir ürün ortaya çıkarmak

  Atölye Lideri: Meliha SÜNLÜ


 • Ebru Sanatının Fizik Bilimi ile İlişkisi "Renklerin Dansı"


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Klasik Türk sanatı olan ebru sanatının fizikle olan ilişkisini göstermek ve sevdirmek, yoğunluk ve adhezyon, kohezyonun bu sanatıyla olan bağlantısını açıklamak, kıvamlı suyun üzerine, gül dalı ve at kılından fırçalar yardımıyla, sığır ödü eklenerek, suda erimez boyaların yüzeye serpilip, kâğıda alınmasıyla oluşan kâğıt bezeme sanatı ebruyu tanıtmak, tarihsel ve kültürel değerini kavratmak, katılımcıların vuruşlarında dengeyi yakalayabilmesi için önce ritmi yakalamasını sağlamak amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Çiğdem Hanım TAŞKESEN


 • Eğlenceli Jimnastik


  Etkinliğin Kategorisi: Etkileşimli Uygulamalar

  Etkinliğin Amacı: Katılımcıların temel jimnastik eğitimi verilerek öğrencilerin sağlıklı olabilmek için spor yapmaları gerektiği konusunda farkındalık yaratılması hedeflenmiştir. Bedensel, Ruhsal ve Zihinsel olarak gelişim sağlamak, sağlıklı yasam konusunda halkı bilinçlendirmek amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin ÖZTÜRK


 • Ekmeğin Serüveni “STEM”


  Etkinliğin Kategorisi: STEM-STE(A)M

  Etkinliğin Amacı: "Üretimden Tüketime" ünitesinin STEM disiplini ile anlaşılmasını sağlamak.

  Atölye Lideri: Çelebi KALKAN


 • Elektronik Devre Uygulamaları


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Basit elektronik devrelerle günlük hayatımızı birleştirmek ve kolaylaştırmak, inovasyon zekasını geliştirmek Kimyasal bir tepkime sonucu karbondioksit gazı çıkısını gözlemleme ve suyun oluşumunu kavrama

  Atölye Lideri: Leyla KULE


 • Farklı Aynı Zamanda Eşitiz


  Etkinliğin Kategorisi: Etkileşimli Uygulamalar

  Etkinliğin Amacı: Öğrencilerin farklılık ve eşitlik kavramları ile ilgili bilgi ve duyarlılığını arttırmak.

  Atölye Lideri: Dr. Zeynep YILMAZ ÖZTÜRK


 • Farklı Takvimlerde Doğum Günüm


  Etkinliğin Kategorisi: Tarih

  Etkinliğin Amacı: Tarih boyunca Türklerin kullandığı takvimlerin afis çalışması yaparak tanıtmak.

  Atölye Lideri: Gülüzar BULUT OYMAN


 • Filografi


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Tarihi ve Kültürel Sanatların yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması

  Atölye Lideri: Özlem KINACILAR


 • Fotoğraflarım Değerlerim


  Etkinliğin Kategorisi: Değerler Eğitimi

  Etkinliğin Amacı: Fotoğraf sanatı ve değerler eğitimini birleştirerek öğrencilerin fotoğrafçılık ve değerler konusunda farkındalıgını artırmak

  Atölye Lideri: Mehmet Suat GÜZEL


 • Gaziantep'in Endemik ve Nesli Tehlike Altındaki Türlerle ilgili Lapbook (Hop Açılan Kitaplar) Tasarlamak


  Etkinliğin Kategorisi: Mühendislik-Tasarım

  Etkinliğin Amacı: Gaziantep'te bulunan endemik türler ile nesli tehlike altında olan türleri katılımcılara tanıtmak, konuya dikkat çekmek, "lapbook yaparak konu hakkındaki duyarlılığı artırmak, bilgilerin kalıcılığı, yaratıcılık, benlik saygısı, işbirliği gibi değişkenler üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Özlem TALİP AKKUM - Aykut YAMAN


 • Gezici Kütüphane İle Okumaya Merhaba


  Etkinliğin Kategorisi: Türkçe-Edebiyat

  Etkinliğin Amacı: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesindeki bulunan ilimizdeki gezici kütüphane ile katılımcıların gezici kütüphaneler aracılığıyla sadece basılı bilgi kaynaklarına değil, elektronik ortamda sunulan bilgilere de erişebilmeleri, aynı zamanda e-devlet uygulamalarını kullanabilmeleri amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Yeşim ÖZBAY


 • Gökyüzü Gözlemi


  Etkinliğin Kategorisi: Astronomi

  Etkinliğin Amacı: Gökyüzündeki cisimlerin hareketleri, Güneş sistemimizin oluşumu ve üyeleri lazer işaretçilerle gösterimi,bilimsel bilgilerinin verilmesi ve teleskoplarla parlak ve derin uzay cisimlerinin gözlemi ile astronomiye olan merak ve farkındalığın oluşturulması amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Tamer AKIN


 • Görme Engelli Öğrencilerle Gaziantep Türküsünün Bardakla Ritim Çalışması


  Etkinliğin Kategorisi: Müzik

  Etkinliğin Amacı: Görme engelli öğrencilerin müziğe karsı yoğun ilgileri ve yeteneklerinden yola çıkarak onlarda "ben de varım" hissi uyandırmak, toplum arasında görülen engelleri ortadan kaldırmak, toplumda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Yeşim ÖZBAY


 • Hayatımızdaki Asitler ve Bazlar


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Hayatımızda kullandığımız maddelerin asit mi yoksa baz mı olduğunu deney ile kavrayabilmek

  Atölye Lideri: Özge GÖKTÜRK


 • Hidrolik Kaldıraç


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Öğrencilerin günlük hayatımızda kullanılan ve karşılaşılan hidrolik sistemlerin çalışma ilkelerini anlamalarını sağlamak ve etkin olarak kullanmalarını sağlamak. Aynı zamanda psikomotor becerilerinin gelişimini sağlamak amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Hülya Sevim KILINÇ


 • Hikâye Atölyesi


  Etkinliğin Kategorisi: Türkçe-Edebiyat

  Etkinliğin Amacı: Etkinlik ile öğrencilerin yaratıcı yazma ve eleştirel okuma becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır

  Atölye Lideri: Lokman ATEŞOĞLU


 • Hüpper Emici Toplar Yapalım


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Etkinlikte günlük yasamda sıkça kullanılan ancak hidrojellerin özelliklerinin ve kullanım alanlarının anlaşılması sağlanacaktır.

  Atölye Lideri: Dr. Öğr. Üyesi Özlem KARAKOÇ


 • İngilizce Renkleri Mum Yaparak Öğreniyorum


  Etkinliğin Kategorisi: İngilizce

  Etkinliğin Amacı: Fiziksel ve kimyasal değişimi açıklanarak, mumun yanmasının fiziksel bir değişim, mum içindeki ipin yanmasının kimyasal bir değişim olduğunu kavrayabilme. Farklı renklerin muma katılmasıyla, renklerin ingilizce karşılıklarını öğrenebilme

  Atölye Lideri: Ebru ALTUNDİŞ


 • Kafa Karıştırmayan Karışımlar


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Karışımların ayrılması yöntemlerinin keşfedilmesi hedeflenmektedir.

  Atölye Lideri: Kemal AKBAYRAK


 • Karadelik Modeli


  Etkinliğin Kategorisi: Astronomi

  Etkinliğin Amacı: Herkes tarafından bilinen ama detayları efsanelerle açıklanan karadeliklerin bilimsel gerçeklerini uygulamalı bir model üzerinde göstermek

  Atölye Lideri: Ömer ŞEN


 • Kariyer Farkındalığı Geliştirme Atölyesi


  Etkinliğin Kategorisi: Kişisel Gelişim

  Etkinliğin Amacı: Merak uyandırma ve araştırma davranışı geliştirmelerine yardımcı olmak

  Atölye Lideri: Oğuz KOÇ


 • Kokulu Sabunlar ve Taşlar


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Katılımcıların tüketim insanından üretim insanı haline geçmelerini sağlamak, Sabun ve mumun kimyasal bileşenleri tanıtılması ve imalatını kavratılması

  Atölye Lideri: Şeyda KAYAR


 • Koridorlarda Kaybolmayalım


  Etkinliğin Kategorisi: Matematik

  Etkinliğin Amacı: Dünyada en çok oynanan zekâ oyunlarından olan oyunun oynanmasını öğretmek ve öğrencilerin bu oyunu yaşıtlarına ya da farklı yas gruplarındakine öğretirken sosyalleşmelerini sağlamak. Basta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm Gaziantep'i harekete geçirmek ve zekâ oyunlarına ilgiyi artırmak, aynı zamanda da uluslararası zeka oyunlarında başarı yakalamak.

  Atölye Lideri: Nuh ÖZBEY


 • Küçük Prensle Eleştirel Düşünme


  Etkinliğin Kategorisi: Felsefe

  Etkinliğin Amacı: Eleştirel düşünmenin önemini kavratarak, eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek.

  Atölye Lideri: Selami DURAN


 • Liderlik Becerileri Üzerine Bir Çalışma


  Etkinliğin Kategorisi: Kişisel Gelişim

  Etkinliğin Amacı: Liderlik becerilerine ilişkin, her insanda bulunabilecek özelliklerin farkında lıgını sağlamak ve kendine güven, girişimcilik, karar verme ve cesaret konularında bireysel yeteneklerin ön plana çıkmasını teşvik etmek. Kişilerin, liderlik becerileri konusunda hangi alanda daha fazla yetkinlikleri olduğunun anlaşılabileceği atölye çalışmaları ile kendine güven, hızlı ve doğru kararlar alabilme konularında kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilmek.

  Atölye Lideri: Dr. Eray DEMİRÇELİK


 • Lise Öğretmenlerine LEGO Education ve Yenilikçi Öğrenme Uygulamaları


  Etkinliğin Kategorisi: Robotik

  Etkinliğin Amacı: Lise öğretmenlerine LEGO Education ile öğrenme etkililiği konusunda paylaşımda bulunmak

  Atölye Lideri: Yakup ARTKAN


 • Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Atölyesi


  Etkinliğin Kategorisi: Moleküler Biyoloji-Genetik

  Etkinliğin Amacı: Moleküler biyoloji ve genetik atölyesinde amacımız, katılımcı öğrencilerin eğlenceli bir şekilde bilime olan ilgilerini ve farkındalıklarını arttırmak, gençlerin küresel düzeyde araştırmalar yapan bilim insanları olarak yetişmelerine katkı sağlamaktır.

  Atölye Lideri: Özgül GÜNER


 • O Kadar da Şanslı Değilsiniz!


  Etkinliğin Kategorisi: Matematik

  Etkinliğin Amacı: Şans oyunlarının çıkma olasılığının oldukça düşük olduğunu göstermek ve insanlarımızın şans oyunlarına ümit bağlamalarının oldukça mantıksız olduğunu ispatlamak ve katılımcıları bu konuda bilgilendirmek.

  Atölye Lideri: Şakir AKHAN


 • Okul Öncesi Öğretmenlerine LEGO Education ve Yenilikçi Öğrenme Uygulamaları


  Etkinliğin Kategorisi: Robotik

  Etkinliğin Amacı: Okul öncesi öğretmenlerine LEGO Education ile öğrenme etkililiği konusunda paylaşımda bulunmak

  Atölye Lideri: Yakup ARTKAN


 • Okumayı Seviyorum, Kitap Ayracı - Kitap Cildimi Tasarlıyorum


  Etkinliğin Kategorisi: Mühendislik-Tasarım

  Etkinliğin Amacı: Çocukların,ortaya çıkardığı ürünlerle hayal dünyalarını ortaya çıkararak yaratıcılıklarını güçlendirmek. Çocukları kitap okumaya özendirmek.

  Atölye Lideri: Gülay ÖZDEMİR


 • Örgü Bileklik yapımı


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Örme Teknikleri Kullanılarak bileklik (Takı) yapma

  Atölye Lideri: Öğr. Gör. Remzi ÖZTEKİN


 • Origami "Turna Kuşu ve Kelebek Ağacı"


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Japon kâğıt katlama sanatı olan origami'yi öğrencilere tanıtmak

  Atölye Lideri: Selcen KALKAN


 • Ortaokul Fen Bilimleri Öğretmenlerine LEGO Education ve Yenilikçi Öğrenme Uygulamaları


  Etkinliğin Kategorisi: Robotik

  Etkinliğin Amacı: Ortaokul Fen Bilimleri öğretmenlerine LEGO Education ile öğrenme etkililiği konusunda paylaşımda bulunmak

  Atölye Lideri: Yakup ARTKAN


 • Otonom Robot Örneği


  Etkinliğin Kategorisi: Robotik

  Etkinliğin Amacı: Robotiğin temel prensiplerini anlamak, temel düzeyde bir robot yapabilmek

  Atölye Lideri: Mehmet ÖZASLAN


 • Pablo Picasso Kimdir?


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Resim sanatı tarihinde önemli bir sanatçı olan Pablo Picasso'yu tanıtmak ve Çağdaş sanat örneklerini inceleyerek sanatsal yaratım gerçekleştirmek.

  Atölye Lideri: Arş. Gör. İbrahim YILDIZ


 • Parkadaş


  Etkinliğin Kategorisi: Mühendislik-Tasarım

  Etkinliğin Amacı: Kentsel alanda, farklı kültürlerdeki çocukların iyi vakit geçirebilecekleri, bir arada olabilecekleri ve kendilerini ait hissedebilecekleri park/oyun alanlarına ilişkin öneriler geliştirmek ve modellemek.

  Atölye Lideri: Dr. Öğr. Üyesi Esra DEMİRCİOĞLU


 • QR Kod İle Hazine Avı


  Etkinliğin Kategorisi: Kodlama

  Etkinliğin Amacı: Gün geçtikçe hayatımızın pek çok yerinde karşılaştığımız QR kodların kullanım gerekçesi, sekli ve oluşturulma biçimleri hakkında bilgi vermek, katılımcıların kişisel kodları oluşturmaları yoluyla üretkenliklerini arttırmalarını sağlamak.

  Atölye Lideri: Dr. BUKET AKYOL


 • Quilling ile Anahtarlık Yapımı


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Katılımcıların güzel resimler yaratmak için kagıt yuvarlama, sekillendirme ve yapıstırma sanatını ögrenmeleri amaçlanmıstır .Ayrıca kâgıt dökme ve haddelenmis kagıt sanatı hakkında bilgi edinmeleri, dogada bulunan kalıpları ve formları arastırarak katılımcıların hayal güçlerini de kullanarak bir quilled sanat eseri olusturmaları hedeflenmistir.

  Atölye Lideri: Özlem TALİP AKKUM


 • Resfebe


  Etkinliğin Kategorisi: Zeka Oyunları

  Etkinliğin Amacı: Resimli alfabenin kısaltması olan RESFEBE etkinliği ile öğrencilerin günlük hayatımızda kullandıkları kelimeleri resimlerle ilişkilendirmeleri ve sembolize etmeleri sağlanmaktadır. Böylece mevcut bilgilerini yaratıcı okuma kapsamında yeniden yorumlamaları ve farklı düşünmeleri amaçlanmaktadır

  Atölye Lideri: Beyhan ZAMBAK


 • Robotik Programlama


  Etkinliğin Kategorisi: Robotik

  Etkinliğin Amacı: Robotik programlama ve mantıksal algoritmanın çok zor ve karmaşık olmadığının, bende yapabilirim mi? Heyecanını katılımcılarda oluşturabilmek.

  Atölye Lideri: Neriman ERSÖNMEZ


 • Roller Coaster


  Etkinliğin Kategorisi: STEM-STE(A)M

  Etkinliğin Amacı: Katılımcıların STEM etkinliği ile katılımcılarda enerji dönüşümleri, yerçekimi ve sürtünme kuvveti gibi temel fen bilimleri konularını merkeze alan bir etkinlik aracılığıyla, disiplinler arası bir bakış açısı oluşturmak ve bilime karsı olumlu bir tutum oluşturarak keyifli bir etkinlik gerçekleştirmek bu etkinliğin amacıdır.

  Atölye Lideri: Dr. Leyla AYVERDİ


 • STEAM' den Elektrik Alıyorum


  Etkinliğin Kategorisi: STEM-STE(A)M

  Etkinliğin Amacı: Öğrencilerin bilimi sanatla birleştirmeleri ve bunu kullanırken mühendislik ve tasarım bilgilerini isin içine koşmalarını sağlatmak.

  Atölye Lideri: Dr. Buket AKYOL


 • Su Bohçası


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Katılımcıların geçmişlerini, maddi manevi değerlerini oyunları oynarken eğlenceli bir şekilde öğrenmeleri konusunda farkındalık oluşturmak

  Atölye Lideri: Beyhan ZAMBAK


 • Su Roketi


  Etkinliğin Kategorisi: Fen Bilimleri

  Etkinliğin Amacı: Hava sürtünmesinin önemini kavrama, Hava sürtünmesini en aza indirecek bir roket tasarlama, Hava basıncının etkisini açıklama, Su moleküllerinin basıncı iletmesi hakkında yorum yapma, Newton'un etki-tepki prensibini açıklamak amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Selman ÜLGER


 • Takım Yıldızlarını Tanıyalım / Gök Atlası ve Planetaryum Yapımı


  Etkinliğin Kategorisi: Astronomi

  Etkinliğin Amacı: Gökyüzündeki cisimlerin hareketleri, Güneş sistemimizin oluşumu ve üyeleri lazer işaretçilerle gösterimi,bilimsel bilgilerinin verilmesi ve teleskoplarla parlak ve derin uzay cisimlerinin gözlemi ile astronomiye olan merak ve farkındalığın oluşturulması amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Tamer AKIN


 • Taşın Sanatla Dansı


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Çevremizde sürekli olarak gördüğümüz,karşılaştığımız obje ve materyalleri farklı uygulamalardan geçirerek, değişik bakış açısı kazandırıp, farklı ve özgün tasarımlar yapmak.

  Atölye Lideri: Dilşad YAMAN


 • Uçurtmamı Yapıyorum


  Etkinliğin Kategorisi: Mühendislik-Tasarım

  Etkinliğin Amacı: Bireysel olarak geleneksel Türk tipi altıgen uçurtma yapma; arka planda ise geleneksel Türk tipi altıgen uçurtma yapımında matematik ve fizik kuralları çerçevesinde yapma ve işbirliği içerisinde uçurtma uçurmak.

  Atölye Lideri: Muzaffer ÇAĞRICI


 • Unutulmaya Yüz Tutmuş Hat Sanatı


  Etkinliğin Kategorisi: Sanat

  Etkinliğin Amacı: Geçmişimizden bize kalan değerli sanat dallarından olan hat sanatını günümüz insanlarına aktarabilmek,bu sanat dalı hakkında öğrenciler üzerinde farkındalık yaratabilmek

  Atölye Lideri: Aykut YAMAN


 • Uzay Aracı Tasarla "STEM"


  Etkinliğin Kategorisi: STEM-STE(A)M

  Etkinliğin Amacı: Etkinliğin amacı katılımcıların analiz, tasarım, geliştirme ve uygulama süreçlerine kendi aralarında işbirliği içinde çalışarak ve gerçek uygulama ortamı oluştuurarak problem durumlarına özgün çözümler üretebilmelerini sağlamaktır.

  Atölye Lideri: Süleyman KALE


 • Web 2.0 Araçları ile İngilizce Bilgimle Animasyon


  Etkinliğin Kategorisi: İngilizce

  Etkinliğin Amacı: Teknolojiyi bilinçli kullanmayı bilmeyen ancak büyük ilgisi olan genç katılımcılara teknolojinin faydalı yönlerini göstermek, farkındalık oluşturmak, onların dikkatlerini çekmek, kendi yeteneklerini keşfetmelerini ve bir şeyler üretmelerini sağlamak, ayrıca ingilizce geçmiş bilgilerini de kullanarak öğrenme ortamlarında en sık kullanılan multimedya teknolojilerinden birisi olan animasyonlardan bilgi sahibi etmek amaçlanmıştır.

  Atölye Lideri: Dilek SEVİNÇ


 • Yapbozlarla kodla! "Makey"


  Etkinliğin Kategorisi: Kodlama

  Etkinliğin Amacı: Lego platformuyla tamamen uyumlu olarak tasarlanmış parçaları bir araya getirerek, kodlama programıyla bu parçaları yönetmek, öğrenciye basit kodlama tekniğini ve algoritma bilgisini vermek, robotiği ve kodlamayı sevdirmek

  Atölye Lideri: Meliha SÜNLÜ


 • Yaratıcı Drama


  Etkinliğin Kategorisi: Yaratıcı Drama

  Etkinliğin Amacı: Atölyenin amacı katılımcıların; kendini tanıma ve tanıtma, sosyal gelişim ve birlikte çalışma, iletişim becerileri, spontan olabilme, problem çözme becerileri,sanat anlayışı ve ruhunu kazandırma, dinleme becerilerini geliştirme, grupla karar verme, yeni çözümler üretme yeteneği, empati becerisi geliştirme gibi alt amaçları olan yaratıcı drama yöntemi ile tanışmaları ve içinde bulundukları grubun yaşantılarından yola çıkarak doğaçlama, canlandırmalar yaparak bu süreci deneyimlemeleridir

  Atölye Lideri: Burcu TÜRKTUNÇ


 • Yedi Bardak Oyunu


  Etkinliğin Kategorisi: Geleneksel Çocuk Oyunları

  Etkinliğin Amacı: Gaziantep ilinde ve Suriye'de çocuklar tarafında oynanan ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarla çocukları buluşturup,oyun kültürünü geliştirmek.

  Atölye Lideri: Eda ÜNSAL


 • Zeka Oyunları


  Etkinliğin Kategorisi: Zeka Oyunları

  Etkinliğin Amacı: Evde bilgisayar basında oyun oynayarak vakit geçiren çocuklara, zekâ oyunlarını tanıtıp, faydalı sosyal ortamlara yönlendirmek. Etkinliğe katılanlara paylaşma, hoşgörü, sabır, empati ve rakibe saygı duygularını içselleştirerek, hayatının geneline yaymak

  Atölye Lideri: Deniz Derya SARIGÜL